Menu

Zderzenie cywilizacji. Ale jakich?

Zamach we Francji ujawnił zderzenie cywilizacji, jednak linie demarkacyjne między nimi wcale nie są takie oczywiste. Nie ulega wątpliwości, że jedną ze stron był radyklany islam. Jak jednak wyglądają kolejne podziały?

Otóż w Europie istnieją równolegle dwie odrębne formacje cywilizacyjne - na potrzeby chwili nazwałbym je cywilizacją transcendencji i cywilizacją immanencji. Pierwsza z nich opiera swoją tożsamość na wartościach religijnych, Bogu, natomiast druga na świecie. Zamach na redakcję Charlie Hebdo ukazał to dobrze. Przedstawiciele cywilizacji immanencji stwierdzają, że najwyższą, absolutną wartością jest wolność słowa, zatem nie może być ona niczym ograniczona. Dlatego też po zamachu spontanicznie organizowali się w protestach pod hasłem "Jestem Charlie". Przedstawiciele cywilizacji transcendencji stwierdzają, że wolność słowa jest ważna, ale ma swoje granice, a jest nią szacunek wobec religii.

Paradoksalnie, przeciwko łatce "Jestem Charlie" zaprotestował zarówno Jean Marie Le Pen - symbol francuskiej prawicy, krytycznie nastawiony wobec muzułmańskiej imigracji, jak i Tariq Ramadan uważany za "ojca chrzestnego" europejskiego islamu. 

Powrót na górę

Watykan

Publicystyka

Czy wiesz ...

Encyklopedia

Europa

Społeczeństwo