Menu
Mariusz Sulkowski

Jezuici we Francji z Charlie Hebdo - są w Kościele, ale czy Chrystusa?

Liberalne media (tu) donoszą, że francuscy jezuici w swoim renonomowanym, wydawanym od półtora wieku czasopiśmie Etudes zamieścili karaykatury Charlie Hebdo kpiące z religii katolickiej. Jak sami napisali:

Jak nie oburzać się na morderstwo popełnione z zimną krwią. Atak na redakcję 'Charlie Hebdo', w którym zginęło 12 osób, napełnia nas przerażeniem. Poprzez atak na gazetę terroryści zaatakowali wolność słowa. Jednomyślne reakcje po zamachu, które pojawiły się zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, wśród wierzących i niewierzących, pokazują jednak, że nie ulegniemy strachowi i będziemy bronić pluralistycznego społeczeństwa. Dlatego zdecydowaliśmy się umieścić w internecie cztery karykatury 'Charlie Hebdo', które odnoszą się do katolicyzmu.

Od razu francuscy komentatorzy okrzyknęli ten akt "śmiałym i odważnym" ciesząc się, że jezuici są "w jednym szeregu" ze społeczeństwem.

I to prawda, trzeba być niezwykle "śmiałym i odważnym", aby w tak prostacki sposób przekreślać istotę swojego powołania. Czyn ten pokazuje w jak głębokim moralnym upadku są francuscy jezuici (ale czy nie dotyczy to niemal całego Kościóła katolickiego we Francji?), który zamiast świadczyć o świętości pragnie przypodobać się światu i stać z nim "w jednym szeregu", choćby ceną miałabyć drwina z Kościoła. Czy nie o nich mówi Pismo: Nie mniej jednak i spośród przywódców wielu w niego uwieżyło, ale z obawy przed faryzeuszami nie przyznawali się, aby ich nie odłączono z synagogi. Bardziej bowiem umiłowali chwałę ludzką aniżeli chwałę Bożą (J 12,41-43)?

Czy nie należało raczej powiedzieć, to co powiedział Papież Franciszek: nie można obrażać ani prowadzić wojny w imię własnej religii, w imię Boga (...) Trzeba zatem mieć tę wolność, ale bez obrażania - powtórzył papież. Podkreślił dosadnie, że jeśli jego współpracownik będzie źle mówił o jego matce, "dostanie pięścią". Nie można prowokować, nie można obrażać wiary innych (...) Tyle ludzi źle mówi, wyśmiewa religię innych i żartuje z niej. Oni prowokują (tu).

Czy to dla francuskich jezuitów za trudne?

Portal EuropaChristiana.org jest platformą swobodnej wymiany opinii dziennikarzy oraz czytelników.
Poglądy wyrażone w artykułach publicystycznych są poglądami ich autorów. Osoby mające odrębne zdanie na temat poruszanej problematyki zachęcamy do rzetelnej polemiki na łamach portalu.

Powrót na górę

Watykan

Publicystyka

Czy wiesz ...

Encyklopedia

Europa

Społeczeństwo