Menu

Królowa podpisała: legalne "małżeństwa" homoseksualne w Anglii i Walii

Królowa podpisała: legalne "małżeństwa" homoseksualne w Anglii i Walii

Królowa Elżbieta II zatwierdziła w środę ustawę o tzw. małżeństwach homoseksualnych. Ustawa będzie obowiązywała od 2014 r. w Anglii i Walii. Geje i lesbijki będą mogli zawierać związki zarówno podczas ceremoni cywilnej, jak i religijnej.

Zgodnie z ustawą homoseksualiści będą mogli usankcjonować prawnie swój związek albo poprzez partnerstwo cywilne (legalne już od 2005 r.) albo małżeństwo. Prawo te obowiązuje w Anglii i Walii, natomiast niedotyczy ono cieszącej się autonomią Szkocji i Irlandia Północnej.

Podpis królowej pod ustawą był ostatnim etapem procesu legislacyjnego. Elżbieta II jako królowa Zjednoczonego Królestwa jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego.

Legalizację małżeństw homoseksualnych w trakcie klampanii wyborczej w 2010 r. zapowiedział David Cameron. Jeszcze w maju br. we wspólnym liście skierowanym do premiera Cemerona zwierzchnicy i przedstawiciele wyznań chrześcijańskich oraz islamu, judaizmu, hinduizmu i buddyzmu jednogłośnie wzywali do ponownego przemyślenia uznania za małżeństwa związków osób tej samej płci. W liście sygnotariusze stwierdzili m.in. że "małżeństwo między mężczyzną a kobietą jest podstawowym fundamentem społeczeństwa ludzkiego" i przestrzegali przed „dewaluacją znaczenia małżeństwa”.

W sumie pod listem podpisały się 53 osoby w tym m.in. biskupi katoliccy, rabin Natan Levy czy sir Iqbal Sacranie z Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii.

Pierwszym państwem na świecie, które zalegalizowało małżeństwa homoseksualne była Holandia (2001 r.). W UE obecnie są one prawnie usankcjonowane także w Belgii (2003 r.), Hiszpanii (2005 r.), Szwecji (2009 r.), Portugalii (2010 r.), Danii (2012 r.) i Francji (2013 r.).

Link do nowej ustawy

Źródło: telegraph.co.uk, Idziemy.pl

----

Warto przy tej okazji sięgnąć do dokumentu Kongregacji Nauki Wiary z 2003 r. podpisanego przez kard. Józefa Ratzingera "Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi"

Powrót na górę

Watykan

Publicystyka

Czy wiesz ...

Encyklopedia

Europa

Społeczeństwo