Menu

Syria: eskalacja prześladowań wobec chrześcijan. Kardynał: Zachód wspiera fundamentalistów

Aleppo w 2008 r. Aleppo w 2008 r.

W Syrii nie ustaje wojna domowa pomiędzy sunnickimi rebeliantami a władzą rządową. Szacuje się, że w wyniku wojny domowej dotychczas życie straciło około 100 tys. osób. W znacznej mierze ofiarami wojny są chrześcijanie - katolicy, prawosławni i protestanci.

Syryjscy chrześcijanie są mordowani, torturowani, a kobiety gwałcone. Sytuacja ta dotyczy także osób stanu duchownego. Przykładem zaplanowanego mordu na chrześcijanach jest masakra dokonana przez rebeliantów (tzw. Wolną Armię Syrii) w wiosce al-Duvair przy granicy z Libanem, gdzie wymordowano prawie wszystkich chrześcijańskich mieszkańców.

w wiosce al-Duvair przy granicy z Libanem. Bojówkarze mieli wymordować niemal wszystkich mieszkających tam wyznawców Chrystusa.
w wiosce al-Duvair przy granicy z Libanem. Bojówkarze mieli wymordować niemal wszystkich mieszkających tam wyznawców Chrystusa.
al-Duvair
al-Duvair

Swoistą plagą stały się porwania chrześcijan dla okupu. Wśród ofiar tego procederu jest m.in. polski fotoreporter Marcin Suder porwany 24 lipca. Natomiast w zeszłym tygodniu islamskie ugrupowanie powiązane z Al Kaidą porwało włoskiego jezuitę ks. Paolo Dall'Oglio. Posługujący w Syrii Jezuici niosą pomoc humanitarną dla blisko 400 tys. ludzi. Swój niepokój o losy porwanych jezuitów w Syrii wyraził prowincjał Towarzystwa Jezusowego na Bliskim Wschodzie ks. Victor Assouad.

Największe cierpienia chrześcijan spowodowane są przez radykalne bojówki islamskie brutalnie walczące o przejęcie władzy w Syrii. Ostrą krytykę wobec polityki zachodnich państw wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie skierował zwierzchnik Kościoła maronickiego kard. Bechara Boutros Raï. Kardynał oświadczył, że Zachód wspiera dziś finansowo, politycznie i militarnie fundamentalistów, osłabiając umiarkowane nurty społeczeństwa.  Zdaniem patriarchy „kasta polityczna" państw zachodnich jest świadoma wynikających stąd zagrożeń, preferuje jednak krótkoterminowe korzyści. Wydaje się na to wiele pieniędzy i czyni się wiele obietnic. Stwierdził także, że Liban, Syria i Irak są zakładnikami rywalizacji między sunnitami i szyitami, między krajami, które reprezentują te dwa przeciwstawne nurty islamu. Tym słowom wtóruje Grzegorz III Lahama, zwierzchnik melchickich katolików: Syria jest teraz areną wojny interesów. Podsycanie tego konfliktu przez dostarczanie tam broni tylko przedłuża kryzys i powoduje kolejne ofiary.

W maju z podobnym oskarżeniem wobec Zachodu wystąpił syryjskokatolicki patriarcha Antiochii Ignacy Józef III Younan stwierdzając, że sytuacja w Syrii jest wynikiem strategicznych błędów Zachodu.

Na Światowym Indeksie Prześladowań 2013 Open Doors (jest to lista państw największych prześladowań chrześcijan) Syria zajmuje 11 miejsce.

Źródło: Radio Watykańskie, Opeen Doors Polska

Powrót na górę

Watykan

Publicystyka

Czy wiesz ...

Encyklopedia

Europa

Społeczeństwo